Když jsem narazil na titulek „Vesmír možná leží uvnitř černé díry, naznačuje studie“, řekl jsem si: fajn, další clickbait s vesmírem, černou dírou a špetkou multiverza. Ale protože jsem optimista (čti: programátor, co se rád týrá cizím kódem a vědeckými články), klikl jsem.
A tam to bylo. Australští vědci vzali vzorek 263 galaxií, zjistili, že dvě třetiny z nich rotují jedním směrem, a na základě toho navrhli: Vesmír od svého vzniku rotuje. Možná je uvnitř černé díry. …Cože?
1. Statistika galaktického zoufalství
263 galaxií. To je asi jako vzít 10 lidí z ulice, spočítat kolik z nich má černé boty, a prohlásit, že celá planeta má fetiš na tmavou obuv. V pozorovatelném vesmíru máme odhadovaných zhruba 2 biliony galaxií, takže pracovat s 263 kusy je čisté výběrové zkreslení. O tom, že každá galaxie je trojrozměrná struktura s různým sklonem a pozicí vůči pozorovateli, ani nemluvím.
Rotace galaxie se navíc pozoruje podle Dopplerova jevu, což je modrý posuv na jedné straně, červený na druhé. Ale když se díváš z různých úhlů, můžeš snadno dojít k omylu, co se vlastně „točí“ a jakým směrem.
2. Expanze rychlejší než světlo
Vesmír expanduje. Dobře… Ale některé oblasti se od nás vzdalují tak rychle, že světlo z nich už nikdy neuvidíme, tomto jevu se říká kosmický horizont. A díky tomuto jevu nejsme schopní detekovat ani objekty, které jsou prostě příliš daleko nebo příliš slabé. Takže ve chvíli, kdy nevidíme celý vesmír, je logicky absurdní tvrdit, že víme, jak celý vesmír rotuje. To není chyba logiky. To je chyba zdravého rozumu.
3. Vesmír jako černá díra – pěkný nápad, špatná exekuce
Teoreticky se dá hrát s myšlenkou, že vesmír vznikl z vnitřku nějaké supermasivní černé díry. Jasně, když si vezmeme rovnice pro černou díru a srovnáme je s vlastnostmi vesmíru, jako horizont událostí, zakřivení prostoru, singularita atd. tak něco na tom sedí. Ale rozdíl je v tom, že černá díra má konečný objem s nekonečnou hustotou a vesmír má aktuálně konečnou hustotu s nekonečným (nebo alespoň neznámým) objemem.
To je jako říct, že tank a hasicí přístroj jsou to samý, protože oba stříkají pod tlakem.
4. Co by smysl dávalo?
Chceš porozumět vzniku vesmíru? Tak místo toho:
• Studuj gravitační vlny (LIGO, Virgo) – dávají nám reálná data o kolizích černých děr, neutronových hvězd, a tím i o samotné struktuře časoprostoru.
• Zkoumej pulsary a jejich nepravidelnosti, jsou to nejpřesnější hodiny ve vesmíru, citlivé na každý šum a gravitační poruchu.
• Analyzuj reliktní záření, teplota a fluktuace v mikrovlnném pozadí vesmíru nesou podpis raných dějů po Velkém třesku.
Tohle jsou cesty, které mají fyzikální základ. Ne interpretace galaktických spirál jak z lunárního horoskopu.
5. Závěrem: Dej mi z toho, co hulili
Ten jejich závěr “vesmír je možná rotující vnitřek černé díry a galaktické spirály to dokazují” mi připadá jako výsledek brainstormingu na LSD.
Nechci jim brát granty. Ať si bádají. Ale když děláš takhle odvážné veřejné závěry na základě extrémně omezeného a nejednoznačného datasetu, je to minimálně neetické. A maximálně směšné.
Disclaimer: Neberte mě špatně. Mám rád teorii, mám rád sci-fi, a mám rád výstřední nápady. Ale když začneme stavět kosmologii na podobně vachrlatých „vzorcích“, skončíme jako ti lidi, co z crop circles vyvozují mapu mimozemské dálnice.
Co se týče odkazů na studie:
1. Teorie vesmíru uvnitř černé díry z 70. let:
• Tuto hypotézu původně navrhli indický teoretický fyzik Raj Pathria a britský matematik Irving John Good. Více informací nalezneš v článku:
• Opravdu vznikl vesmír Velkým třeskem, nebo se všechno odehrálo úplně jinak
2. Aktuální studie naznačující, že vesmír leží uvnitř černé díry:
• Nedávná studie, která na základě rotace galaxií naznačuje, že vesmír může být uvnitř černé díry, je diskutována v článku:
• Vesmír možná leží uvnitř černé díry, naznačuje studie
Porovnání původní teorie s aktuálním tvrzením:
• Původní teorie (1970s): Pathria a Good navrhli, že náš vesmír by mohl být vnitřkem černé díry existující v “rodičovském” mnohovesmíru. Tato hypotéza vycházela z teoretických úvah o singularitách a vlastnostech černých děr.
• Aktuální tvrzení: Současná studie se pokouší podpořit myšlenku vesmíru uvnitř černé díry empirickými daty, konkrétně analýzou rotací galaxií. Zjištění, že většina pozorovaných galaxií rotuje stejným směrem, je interpretováno jako možný důkaz rotace celého vesmíru, což by mohlo naznačovat jeho umístění uvnitř černé díry.
Závěr:
Zatímco původní teorie byla čistě spekulativní a teoretická, aktuální studie se snaží tuto myšlenku podpořit konkrétními pozorováními. Nicméně, jak jsem psal v předchozích částech, interpretace těchto dat je kontroverzní a vyvolává řadu otázek ohledně metodologie a závěrů studie.
Napsat komentář